Jak wybrać korzystny płyn do dezynfekcji powierzchni aby efekty były najdoskonalsze?

Na samym początku powinno się wyjaśnić czym jest dezynfekcja. Mechanizm ten polega na likwidowaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą specjalnych płynów na bazie alkoholu czy bez niego. Rezultaty dezynfekcji są uzależnione od preparatów jakie stosujemy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak właściwie możemy przygotować sami w odpowiednich proporcjach. Ale wiele spośród nas wybiera kupić gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w supermarkecie, który zadowoli nasze oczekiwania. Dużo z was zada zapytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W ciągu procesu sterylizacji są likwidowane wszystkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja pozwoli na zlikwidowanie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy zawsze bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jaki wybrać?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja powszechnie używana w gabinetach. Zawiera ona zawsze substancję aktywną, którą są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich kluczowa zaleta to szybki sposób działania. Dezynfekowana powierzchnia staje się znacznie szybko sucha, dzięki czemu możemy przeprowadzać zabieg. Alkoholowy płyn do dezynfekcji ma też wadę, bowiem nie możemy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeżeli to zrobimy nie będą one czyścić powierzchni dobrze. Musimy też upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednia aby użyć płyn do dezynfekcji powierzchni https://med-store.pl/higiena-i-dezynfekcja-gabinetu/14 na podstawie alkoholu. Takie wyroby jak drewno, akryl nie nadają się, aby używać do ich czyszczenia alkoholu, dlatego powinno się mieć to na uwadze. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy stosować. Tego typu preparaty dobrze sprawdzą się na takich surowcach jak plastik, skóra naturalna czy sztuczna. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego wartość jest dość wyższa jest on troszkę droży przecież jego działanie jest znacznie większe. Ważnym atutem jest zapach, jaki jest niesamowicie miły dla otoczenia.

Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może zawierać także chlor, jednak przed jego zastosowaniem powinniśmy dobrze przeczytać instrukcję. Nie wolno go stosować na wiele powierzchni, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez dłuższy czas. Niezależnie od wyselekcjonowanego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji albo z alkoholem powinno się w czasie dezynfekcji stosować się do pewnych reguł. Zawsze powinno się nałożyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni potrafi nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie urządzenia, jakie mają być oczyszczone powinno się wstępnie przemyć, an następnie ulokować w urządzeniu do dezynfekcji, jakie ma alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po zakończeniu sterylizacji powinno się zapakować hermetycznie narzędzia, by były sterylne do momentu nowego użycia. Zużyte materiały lub urządzenia powinno się włożyć do określonych pojemników na śmieci medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się doskonale do zniszczenie drobnoustrojów, natomiast musimy pamiętać, aby czynność była często wykonywana.